#Lizzies: All The 2016 IT Journalism Awards Winners (Updating Live)

It’s Lizzies time again! I’ll be updating this from around 7pm this evening to note the winners and highly commended for the 14th Annual MasterCard IT Journalism Awards as they’re announced. Many people have multiple nominations, so it will be a tight contest.

BEST DRESSED: Hannah Francis, Simon Sharwood/Angus Kidman (tie)

BEST NEW JOURNALIST

Winner: Ariel Bogle
Highly commended: Hayley Williams

Finalists
Alex Choros
Ariel Bogle
Asha Barbaschow
Brendon Foye
Chris Southcott
Harry Tucker
Hayley Williams
Joel Burgess
Lachlan Harman
Peter Gutierrez

BEST AUDIO PROGRAM

Winner: Download This Show
Highly commended: Risky Business

Nominees
Download This Show, Gadget Grill, Geeks Interrupted, Girt by CNET, Life & Technology, Lifehacker, Gizmodo and Kotaku Australia – Static, Daily Tech News Show, Risky Business, Tech Daily, Tech Guide, Two Blokes Talking Tech

BEST VIDEO PROGRAM

Winner: Good Game
Highly commended: Djuro Sen – 7 News

Nominees
ABC TV, CNET, CyberShack TV, Daniel Elias, Djuro Sen – Technology Editor 7 News, Dominic Sharoo / NitroWare.net, Gizmodo Australia, Good Game – ABC TV, Kotaku Australia, Lifehacker, Gizmodo and Kotaku Australia – Static, PoliTech (by Startup Daily)

BEST GAMING JOURNALIST

Winner: Mark Serrels
Highly commended: Lucy O’Brien

Finalists
Alex Walker
David Milner
James Cottee
Jeremy Ray
Krishan Sharma
Lucy O’Brien
Luke Reilly
Mark Serrels
Patrick Stafford
Richard Moss

BEST GAMING COVERAGE

Winner: Kotaku
Highly commended: IGN/Game Informer

Nominees
Digitally Downloaded, Fairfax Media, Game Informer, Good Game – ABC TV, IGN, Kotaku Australia, Lifehacker Australia, Official Xbox Magazine Australia, PC Gamer AU, Progress Bar

BEST PERSONAL TECHNOLOGY COVERAGE

Winner: CNET
Highly commended: Gizmodo

Nominees
CNET, CyberShack, Fairfax Media, Gizmodo Australia, iTWire.com, Lifehacker Australia, Tech Guide, Techradar, The Australian

BEST REVIEWER

Winner: Nick Broughall
Highly commended: Bennett Ring/Adam Turner

Finalists
Adam Turner
Alex Kidman
Alex Walker
Bennett Ring
Campbell Simpson
Chris Southcott
Krishan Sharma
Nic Healey
Nick Broughall
Stephen Lambrechts

BEST MAGAZINE

Winner: CRN
Highly commended: Choice

Nominees
APC, CHOICE, CRN, Game Informer, Hyper, Official Xbox Magazine Australia, PC PowerPlay, PC & Tech Authority, T3 Australia, TechLife

BEST NEWS JOURNALIST

Winner: Paul Smith
Highly commended: Mark Serrels

Finalists
Allie Coyne
David Swan
Hannah Francis
Krishan Sharma
Marc Fennell
Mark Serrels
Paris Cowan
Paul Smith
Renai LeMay
Ry Crozier

BEST CONSUMER TECH JOURNALIST

Winner: Chris Griffith
Highly commended: Krishan Sharma

Finalists
Alex Choros
Angus Kidman
Asha Barbaschow
Beau Donelly and Nick Toscano
Chris Griffith
Claire Reilly
Jennifer Dudley-Nicholson
Krishan Sharma
Michelle Starr
Seamus Byrne

BEST INDEPENDENT MEDIA

Winner: Ausdroid
Highly commended: Stevivor

Nominees
Ausdroid, EFTM, Live Tech AU, NitroWare, Rocket Chainsaw, Stevivor, Tech Guide, Vooks, Women Love Tech

BEST TELECOMMUNICATIONS JOURNALIST

Winner: David Ramli
Highly commended: Geoff Long/Petroc Wilton

Finalists
Allie Coyne
Chris Pash
Claire Reilly
Corinne Reichert
David Ramli
Geoff Long
Hannah Francis
Josh Taylor
Petroc Wilton

BEST TECHNICAL JOURNALIST

Winner: Adam Turner
Highly commended: Jeremy Kirk

Finalists
Adam Turner
Alex Kidman
Angus Kidman
Chris Duckett
Darren Pauli
Geoff Long
Jeremy Kirk
Leigh D. Stark
Peter Zaluzny
Petroc Wilton

BEST COLUMNIST

Winner: David Milner
Highly commended: Angus Kidman

Finalists
Adam Turner
Alex Kidman
Angus Kidman
Chris Duckett
David Milner
Josh Taylor
Nick Ross
Patrick Avenell
Paul Smith
Renai LeMay
Simon Sharwood

BEST TECH INDUSTRY JOURNALIST

Winner: Caitlin Fitzsimmons
Highly commended: Luke Hopewell/Paul Smith

Finalists
Caitlin Fitzsimmons
Claire Connelly
David Swan
Gina Baldassarre
James Pinnell
Krishan Sharma
Luke Hopewell
Paul Smith
Simon Sharwood
Tony Yoo

BEST BUSINESS TECH JOURNALIST

Winner: Allie Coyne
Highly commended: Aimee Chanthadavong

Finalists
Aimee Chanthadavong
Allie Coyne
Chris Pash
Krishan Sharma
Paris Cowan
Paul Smith
Ry Crozier
Spandas Lui
Yolanda Redrup

BEST BUSINESS TECH COVERAGE

Winner: AFR
Highly commended: ITnews/Communications Day

Nominees
Business Insider, CIO NZ, Communications Day, iTnews, Lifehacker Australia, Startup Daily, The Australian, The Australian Financial Review, ZDNet

BEST MEDIA RELATIONS

Winner: Matthew Wu
Highly commended: Angela Coombes/Dan Chiappini

Finalists
Alya Fitzgibbon, Red Agency
Angela Coombes, NEC
Dan Chiappini, Blizzard
David Bass, Bass PR
Matthew Wu, Media & Capital Partners Chiapinni
Rudolf Wagenaar, Ogilvy

BEST WEBSITE

Winner: Kotaku
Highly commended: ABC Tech and Games/Itnews

Nominees
ABC Tech and Games, CIO NZ, CNET, CRN, CyberShack, Delimiter, Gizmodo Australia, IGN, iTnews, iTWire, Kotaku Australia, Lifehacker Australia, Mashable, PC Gamer, PC World, Startup Daily, Tech Guide, TechRadar, The Australian, ZDNet

BEST NEWS COVERAGE

Winner: Fairfax Media
Highly commended: Kotaku

Nominees
Communications Day, Download This Show, Fairfax Media, Gizmodo Australia, iTnews, Kotaku Australia, Stevivor, Techly, The Australian, The Australian Financial Review, ZDNet

BEST JOURNALIST (GOLD LIZZIE)
Winner: Paul Smith

BEST TITLE (GOLD LIZZIE)
Winner: Kotaku

6 thoughts on “#Lizzies: All The 2016 IT Journalism Awards Winners (Updating Live)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *