NaNoWriMo 2017 Day 9


Words written today: 1,740. Running total: 15,383.

Still on track, despite a very fractured main writing session with numerous interruptions. I know that on the weekend I will need to spend some time actually mapping out what I’ve written so far, noting major and minor character names, lengths for each chapter, and other details, so I can make sure I’m keeping my main narrative connected and rhythmic. I enjoy that part of the process, but it rarely helps boost the word count!

Full List Of 2016 IT Journalism Awards Winners #Lizzies

Yay, the Lizzies are here! I’ll be updating this from around 7pm this evening to note the winners and highly commended for the 15th Annual ACS IT Journalism Awards as they’re announced. As is often the case, many people have multiple nominations, so it will be a tight contest. Good luck everyone!

BEST DRESSED:
WINNER: Hayley Williams, Krishan Sharma
HIGHLY COMMENDED: Corrine Reichert, Rae Johnston, Seamus Byrne, Angus Kidman

BEST NEW JOURNALIST
WINNER: Larissa Bricis
HIGHLY COMMENDED: Elizabeth Barry, Hayley Williams

Finalists
Alex Choros
Amanda Yeo
Julian Rizzo-Smith
Kenneth Tsang
Luke Lancaster
Tegan Jones

BEST GAMING JOURNALIST
WINNER: Lucy O’Brien
HIGHLY COMMENDED: Mark Serrels, Richard Moss

Finalists
Alex Walker
Amanda Yeo
Chris Stead
David Milner
Hayley Williams
Jeremy Ray
Luke Reilly
Seamus Byrne

BEST TELECOMMUNICATIONS JOURNALIST
WINNER: Max Mason
HIGHLY COMMENDED: Petroc Wilton, Claire Reilly

Finalists
Allie Coyne
Campbell Simpson
Corinne Reichert
James Pinnell
Leon Spencer
Rohan Pearce
Ry Crozier
Supratim Adhikari

BEST SECURITY JOURNALIST
WINNER: Patrick Gray
HIGHLY COMMENDED: Darren Pauli, Claire Reilly

Finalists
Allie Coyne
Asha McLean
Chris Duckett
David Braue
Jeremy Kirk
Juha Saarinen
Yolanda Redrup

BEST TECHNICAL JOURNALIST
WINNER: Nick Ross
HIGHLY COMMENDED: Petroc Wilton, Kenneth Tsang

Finalists
Alex Choros
David Braue
Jeremy Kirk
Leigh Stark
Peter Zaluzny
Rae Johnston
Simon Sharwood

BEST TECHNOLOGY INDUSTRY JOURNALIST
WINNER: David Swan
HIGHLY COMMENDED: Paul Smith

Finalists
Brendon Foye
David Braue
Hafizah Osman
Harry Tucker
Holly Morgan
Leon Spencer
Samira Sarraf
Simon Sharwood
Yolanda Redrup

BEST COLUMNIST
WINNER: Mark Serrels
HIGHLY COMMENDED: Claire Reilly, Chris Jager

Finalists
Adam Turner
Chris Griffith
Jessica Sier
Malcolm Adler
Mark Pesce
Matthew Sainsbury
Paul Smith
Peter Wells

BEST TECHNOLOGY ISSUES JOURNALIST
WINNER: Claire Reilly, Marc Fennell
HIGHLY COMMENDED:

Finalists
Adam Turner
Angus Kidman
Ariel Bogle
Chris Griffith
Claire Connelly
James Riley
Matthew Sainsbury
Paul Smith

BEST BUSINESS TECHNOLOGY COVERAGE
WINNER: CRN
HIGHLY COMMENDED: iTnews, Australian Financial Review

Nomineees
ARN, Business Insider Australia, CIO Australia, Communications Day, , Lifehacker, PC World, The Australian, ZDNet

BEST BUSINESS TECHNOLOGY JOURNALIST
WINNER: Paul Smith
HIGHLY COMMENDED: Brad Howarth, Ry Crozier

Finalists
Allie Coyne
Ariel Bogle
George Nott
Jennifer O’Brien
Paris Cowan
Paul Wallbank
Tess Bennett

BEST NEWS COVERAGE
WINNER: iTnews
HIGHLY COMMENDED: CNET

Nomineees
ARN, Australian Financial Review, Business Insider Australia, Communications Day, CRN, EFTM, finder.com.au, Gizmodo Australia, Kotaku Australia, Lifehacker, The Australian, Which-50 Media, ZDNet

BEST NEWS JOURNALIST
WINNER: Claire Reilly
HIGHLY COMMENDED:

Finalists
Allie Coyne
Chris Pash
Corinne Reichert
David Swan
Max Mason
Paul Smith
Petroc Wilton
Rohan Pearce
Ry Crozier

BEST CONSUMER TECHNOLOGY JOURNALIST
WINNER: Simon Sharwood
HIGHLY COMMENDED: Claire Reilly

Finalists
Alex Kidman
Angus Kidman
Campbell Simpson
Geoff Quattromani
Hayley Williams
Krishan Sharma
Luke Lancaster
Rae Johnston
Ros Page
Seamus Byrne

BEST CONSUMER TECHNOLOGY COVERAGE
WINNER: The Australian
HIGHLY COMMENDED: CNET, Download This Show (ABC RADIO)

Nomineees
Business Insider Australia, Channel 7, Djuro Sen, CHOICE, , EFTM, finder.com.au, Game Informer, Gizmodo Australia, Lifehacker, PC World/Good Gear Guide, Pickr, The Gadget Grill, WhistleOut Australia, Women Love Tech

BEST REVIEWER
WINNER: Alex Kidman
HIGHLY COMMENDED: Leigh Stark, Trevor Long

Finalists
Chris Griffith
Jennifer Dudley-Nicholson
Nic Healey
Nick Broughall
Nick Ross
Simon Sharwood
Stephen Fenech

BEST GAMING COVERAGE
WINNER: IGN
HIGHLY COMMENDED: CNET

Nomineees
Rocket Chainsaw, CNET, FenixBazaar.com, finder.com.au, Game Informer, Good Game (ABC TV), Hyper Magazine, IGN, Kotaku Australia, Lifehacker, PC World & Good Gear Guide, Point & Clickbait, Press Start Australia, Stevivor, The Australian, Vooks, Digitally Downloaded

MEDIA RELATIONS AWARD
WINNER: Bec Waddy, Bethesda / Sony

HIGHLY COMMENDED: Everyone else!

Finalists
Angela Coombes, NEC
David Wolf, Closer Communications
Jenna Woods, Weber Shandwick
Matthew Wu, Media & Capital Partners
Rebecca Blasina, Closer Communications

BEST INDEPENDENT COVERAGE
WINNER: EFTM
HIGHLY COMMENDED: Progress Bar, Gloss

Nomineees
Ausdroid Media, Dominic Sharoo / NitroWare.net, Frederique Bros, Gloss, Progress Bar, Rocket Chainsaw, Stevivor, Tech Guide

BEST JOURNALIST: Claire Reilly

BEST TITLE: iTnews